Kiállításról városnézésre
2016.11.18.
London az a város, amit nem kell senkinek sem bemutatnom, mivel van egy-két olyan nevezetesség ebben a városban, amelyről már mindenki hallott. Ennek ellenére mégis viszonylag kevesebben jártak az angol fővárosban. Ebben szerepet játszik az, hogy közúton kicsit nehezebben illetve hosszabb idő alatt lehet elérni Londont valamint az, hogy viszonylag drága város. Az ilyen szakmai kiállításoknak – mint amilyenen most voltam Londonban - többek között az is előnye, hogy van egy-két napja az embernek megtekinteni az adott várost. Lehet, hogy ez már csak a kiállítás zárása után lehetséges, de nekünk most első nap és az utolsó nap délután volt időnk, hogy kicsit nézelődjünk Londonban.
Tudnivalók London városáról
A városról tudni kell, hogy közel 9 milliós lélekszámú és hatalmas területen fekszik. Közlekedés szempontjából az emeletes buszok a legismertebbek, de mégis a metróhálózata a legfontosabb. Érdekes, hogy a metróvonalakat színnel és névvel is azonosítják. A különböző színek azoknak van, akiknek az olvasás nehézséget okoz. Érdekesség még, hogy a múzeumok többségébe ingyenes a belépés. Nem tartozik ebbe a kategóriába a Madame Tussauds Panoptikum és a London Eye. Mi felmentünk a London Eye-ra, a kiállítás után, sötétedéskor. Érdekes volt látni, ahogy gyúlnak a fények a városban.
Párizzsal ellentétben a fő látnivalók gyalogosan nehézkesen járhatóak körbe. Két fő csomópont van a Londonban: Parlament-Westminster Apátság területén illetve a Tower (Tower Bridge) és a St. Paul katedrális régió. Természetesen mindkettőt meg kell tekinteni a Londonba látogatóknak.
Számomra a legvonzóbbak a korona ékszerek a Towerben és a Westminster Apátság különleges sírhelyei. A város összességében teljes nyugalmat mutatott, bár helyenként láttunk felfegyverzett katonákat is.
London jellegzetességei és néhány érdekesség
A középületek többsége viktoriánus korabeli vagy eklektikus stílusú volt a belvárosban. A Ragent Street- Oxford Street környékén bámulatos üzletházak találhatóak, nem éppen a magyar pénztárcát megcélozva. Az éttermekben mindenütt kapható a helyi jellegzetesség, a fish and chips, és a különböző fajta sörök. Az esti órákban minden kis étterem (kocsma) tele van, de csak az emberek 20-30%-a étkezik, a helyiek elsősorban söröznek és beszélgetnek. Érdekes, hogy kevésbé meghatározóak az olasz konyha termékei, pizzák, tészták… Árfekvés tekintetében London kifejezetten drága város. Egy fő étkezés, leves, főétel és egy pohár sör (pohár bor), nem túl elegáns helyen is 10 ezer forint fölött van. Én legutóbb körülbelül 10 éve voltam Londonban. A belváros túl sokat nem változott, talán több katona és rendőr volt az utcákon, mint régebben.
Összegezve jó volt ismét Londonban sétálni, ha tehetik Önök is tegyék meg ezt. Ha bírják a strapát, akkor 2-3 nap alatt is meg lehet tekinteni a fő nevezetességeket. A közeljövőben megyek Burmába (Myanmar) és Thaiföldre a tél-tavasz katalógusunkban található úttal kapcsolatos programok, szállodák egyeztetésére. Pár alkalommal kint létem alatt is fogok blogot írni és olvashatják útibeszámolómat ezekről a kevésbé ismert országokról.